Autor: Timo Schmitz.
Pôvodný názov: 進化란 무엇인가? [10. decembra 2021]
Dnes má slovo „evolúcia“ vo vedeckých diskurzoch tri významy 1:
- Zmeny v priebehu času: Menšie mutácie. Volá sa to mikroevolúcia. To uznávajú všetci seriózni vedci.
- Spoloční predkovia: Všetky druhy sú založené na jednom alebo viacerých spoločných predkoch. – Časť z toho patrí k mikroevolúcii, ale stále sú tu niektoré otázky a problémy, ktoré ešte nie sú zodpovedané.
- Náhodná mutácia a selekcia, nekontrolovaná mutácia. Volá sa to makroevolúcia. Toto akceptujú neodarwinisti, ale v porovnaní s inými definíciami je to kontroverzné.
Teória inteligentného dizajnu ukazuje, že život nemôže vzniknúť čisto náhodou a mimo kontroly, takže zodpovednosť zaň vyžaduje inteligenciu. Preto príroda ukazuje na Stvoriteľa!2 Keďže ide o vedeckú metódu, môžeme hovoriť o vedecky podloženej doktríne stvorenia.3
Keďže ideologický základ myšlienky Juche učí, že iba materializmus obsahuje pravdu, v KĽDR je akceptovaný iba materializmus. Ktokoľvek v KĽDR verí v Boha alebo dodržiava teologické princípy, sa môže dostať do problémov. Náboženstvo, spoločnosť a veda sú úzko prepojené. Náboženské hnutia sú odmietané ako protirevolučné. Kvôli silnému prenasledovaniu je v Severnej Kórei veľmi málo kresťanov.
Literatúra:
[1] Pochopenie týchto troch definícií je prevzaté z nasledujúceho príspevku: West, John & Luskin, Casey (Eds.): The Theory of Intelligent Design: Educator’s Briefing Packet. Seattle: Center for Science and Culture, p. 4. Ale zoznam v tomto článku obsahuje aj moje myšlienky na predchádzajúce články v angličtine.
[2] Stephen Meyer in conversation with Eric Metaxas: The Return of the God Hypothesis. Socrates In The City, 16. apríla 2019. https://www.youtube.com/watch?v=8FKmIDApbe0, vidieť na 18. februára 2021.
[3] Pozri tiež: Timo Schmitz: Das philosophische Erkenntnisproblem in ‘Der Baum der Erkenntnis’ – Der Konstruktivismus evolutionärer Erkenntnistheorie. 21. júna 2019.
Zverejnené dňa 19. júla 2022