Autor: Timo Schmitz.
Pôvodný názov: 科學과信仰은 反對입니까? [4. decembra 2021]
Dnes sa veda a viera často vnímajú ako protiklad a vedci sú voči viere podozrievaví. Je však tiež známe, že mnohé veľké objavy urobili vedci, ktorí boli veľmi nábožensky založení a ich viera ich podporovala. Dnes existujú dva pohľady „veda alebo viera“ vs. „veda a viera“ a je potrebné hlbšie pochopenie tejto akademickej diskusie.
Paul Chien vysvetľuje, že na opis sveta existuje vedecká metóda, filozofické uvažovanie a teológia.1 V skutočnosti ide o anglosaské chápanie akademických disciplín. Vedy sú logickou a racionálnou metódou, zatiaľ čo teologické štúdie sa snažia skúmať Božie slovo a dielo. Naopak, v Nemecku sa všetky akademické disciplíny nazývajú vedy, takže všetky predmety vyučované na univerzitách sú vedy.
V anglosaskom svete sa vedecká metóda v podstate týka hľadania dôkazov. Filozofia je logická metóda a teologické štúdie sa snažia skúmať Božie slovo a dielo. Slovo je jeho spis – Biblia, dielo je jeho výtvor. Na jednej strane je teda empirická veda a filozofia a na druhej teológia.2
Preto jedno bez druhého nemôže existovať. Preto potrebujeme aj vedu aj teológiu. Vedecká metóda sa snaží vysvetliť zákony sveta a božský poriadok, ktorý pozorujeme v prírode, no príroda ukazuje na Stvoriteľa.3 Preto sa treba pýtať, odkiaľ sme prišli a kam ideme.
Dodnes nevieme, odkiaľ sme prišli. Existuje na to veľa rôznych teórií. Príbeh o stvorení sa dlho bral doslovne v Písme. Starovekí tomu nerozumeli, pre nich to bolo z ríše mýtov.4 Druhým extrémnym pólom fundamentalistického výkladu dejín stvorenia je neodarwinizmus. Darwinizmus je založený na postupnom princípe. Ide o nepretržitý vzostupný proces, v ktorom sa druh za druhom stávajú čoraz zložitejšími. Toto je čisto materialistický koncept. Ale postupnosť je už úplne mŕtvy princíp!5
Mikroevolúcia je dobre zdokumentovaná a dokázaná. Makroevolúcia na druhej strane nebola dokázaná a stále je hlavnou témou diskusií medzi vedcami. Makroevolúcia predpokladá ako predpoklad materialistický svetonázor. Horniny z kambrickej éry však naznačujú, že život vznikol procesmi zhora nadol. To podporuje idealistický svetonázor, ktorý odmieta materialistický svetonázor a spochybňuje afetický pohľad na stvorenie.6
Neodarwinizmus dnes spochybňujú tri prúdy: teória inteligentného dizajnu, panspermizmus a panteizmus. Veľkým problémom však je, že biológia akceptuje len teóriu sveta tak, ako ju učí darvinizmus. To vedie k dogmatizmu v biológii. V dôsledku toho je potrebné reformovať biologickú vedu.
Tu je niekoľko myšlienok: 1) Biológia a darwinizmus by mali byť oddelené. Biológiu tak možno zosúladiť s inými prístupmi. 2) Dnes je biológia empirickou (a posteriori) vedou. Bolo by užitočné, keby prírodné vedy, a najmä biológia, umožňovali výskum nad rámec obyčajnej skúsenosti. 3) Alebo je história vzniku života integrovaná do úplne novej vedy a oddelená od biológie.
Nanešťastie sa zdá, že nové vedecké dôkazy proti evolučnej teórii sú dnes hlavným prúdom úplne ignorované.7 Preto je dôležité rozširovať poznatky a šíriť pravdu ďalej.
Literatúra
[1] Paul Chien: 科学与信仰 (上). 2016年南德福音营 工作坊专题. Nahrané používateľom Jhong L, 4. októbra 2016. https://www.youtube.com/watch?v=M3-9bu5UVNc, vidieť na 1. januára 2021
[2] ibid.
[3] Pporovnať ibid.; pozri tiež: Timo Schmitz: Science and Faith In the Battleground of Exploring Nature (2. apríla 2021). In: Timo Schmitz: A Divinely Way to Philosophy, Vol. 2. Trier & Vachendorf: Graf Berthold Verlag, 2002.
[4] Friedrich Weinreb: Geschichten aus dem Zohar, Teil 1. Weinreb Tonarchiv, без даты. [https://weinreb-tonarchiv.de/geschichten-aus-dem-sohar/, vidieť na 15. novembra 2019]
[5] Chien, 2016.
[6] Chris Bueno, Larry Frenzel, Lad Allen (Prod.): Darwins Dilemma. Deutsche Fassung der Drei Linden Filmproduktion, 2010.
[7] Maciej Giertych: Creationism, evolution: nothing has been proved. Correspondence Section in Nature 444 (16), 2006, p. 265.
Zverejnené dňa 18. júla 2022